Česku ubývá lidí, kteří se hlásí k nějaké konkrétní církvi. Vyplývá to z výsledků loňského sčítání lidu. Katolíků je něco přes 700 tisíc, ještě před deseti lety jich byl milion. Téměř o polovinu ubylo evangelíků. Dnes jich je jen 32 tisíc, což není o moc víc než fanoušků filmové ságy Hvězdné války, kteří se coby jediisté hlásí „k morálním hodnotám rytířů Jedi“. S tím souvisí druhý pozoruhodný výsledek průzkumu: občanů, již v něco vyššího nad námi věří, ale je to pro ně ještě neuchopitelnější a tím nepojmenovatelnější než svět Obiho-Wana Kenobiho, u nás naopak přibývá. Jak si to máme vysvětlit?

Bez potřeby sdílení

Že v něco věří, ale není to nic konkrétního, v dotazníku uvedlo skoro milion Čechů a Češek. Sociologové to interpretují tak, že z valné míry půjde patrně o mladé lidi z tradičně věřících rodin, ať už katolických či evangelických, jejichž život se postupně vzdaluje od klasického náboženského stylu rámovaného každodenními modlitbami a nedělní návštěvou kostela. Respektují víru svých rodičů, leccos z ní si pro sebe přebrali, nepotřebují ji však sdílet s nějakou organizovanou komunitou, natož se k ní veřejně hlásit. Tento model bude nejčastější u římských katolíků, kteří zaznamenali vůbec největší, zhruba třetinovou ztrátu.

Důvodů však bude jistě víc. U katolíků vedených v Česku konzervativním křídlem zcela vzdáleným od potřeb současného světa to může být rezignace nikoli na svou víru, ale na svou církev. Obecně pak církve čelí faktu, že hlásit se…

1_obalka_R6
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R6
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte