Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Anketa

Co je podle vás slovem roku a proč?

(Odpovídali redaktoři a redaktorky Respektu)

ODOLNOST

Odolnost proti válečným rizikům, kybernetickým hrozbám, dezinformacím a propagandě autoritářských režimů, energetická odolnost, schopnost vnímat mantinely právního státu atd. Slovo odolnost se stalo hlavním programem NATO už před třemi lety, ruská agrese význam slova v celém kontextu jen podtrhla.
Jaroslav Spurný

ENERGIE

Až do letošního roku jsem tenhle termín slyšel hlavně v pozitivním slova smyslu, když se – nejen v kultuře – mluví o lidech, z nichž vyzařuje cosi inspirativního. Obávám se, že teď ho ještě dlouho budeme používat v úplně jiné souvislosti. Zároveň ale pevně věřím, že ať už budou energie stát cokoli, v lidech té skvělé energie zas tak moc neubude.
Jan H. Vitvar

SPOLU

Slovem roku je „spolu“. Může to znít (hlavně z úst politiků) jako fráze, ale zažili jsme si dvanáct měsíců, které vzletná hesla vyžadovaly více než kdy jindy. Že máme držet při sobě, a tedy spolu, jsme slyšeli po začátku ruské války na Ukrajině, když se Česko nebývale otevřelo vlně Ukrajinců prchajících před válkou. Jako Spolu se politicky silnější část Fialovy vlády složená z ODS, lidovců a TOP 09 s největší pravděpodobností už nikdy nerozdělí. To dokládá mimo jiné fakt, že ve stejném složení kandidovaly tyto strany i do letošních komunálních a senátních voleb ve většině okrsků. A během rozběhlé prezidentské kampaně se všichni kandidáti shodně zaštiťují tím…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].