Katarzia, leden 2022
Žádné jinotaje, metafory nebo slovní hříčky. Katarzia jde vždy bez oklik k věci. • Autor: Matěj Stránský

Není snadné ji zařadit v rámci toho, co je na české scéně běžné, ale vždy je velmi snadné porozumět tomu, co sděluje. Katarzia je unikátní tvůrkyně. Žádné její album nepřináší stejný sound, a dokonce ani stejný žánr jako to předchozí, zároveň si posluchač může být jistý, že pokaždé něco trefně pojmenuje. Zpívala o sobě, že je Rozprávkár, ale vlastně je kronikářka s výjimečným pozorovacím talentem.

Už od chvíle, kdy se v roce 2013 objevil její rap-folkový debut Generácia Y, těžko hledat někoho jiného, kdo by v písních tak přesně popsal zkušenosti mladé ženy v desátých letech. Zachytila, jak technologie a sociální sítě proměňují mezilidskou komunikaci a intimitu. Popsala rozpadající se milostné vztahy i jejich nezávaznost a neukotvenost. Vymezovala se vůči sexistickému jednání, věnovala se přijetí samoty i spokojenosti v tom být single. Pokaždé když do života mladých dospělých vstoupil nový fenomén, nebo se jejich životní styl začal proměňovat a přinášel nečekané nejistoty, byla to Katarzia, která si všimla, co zrovna visí ve vzduchu, a uměla o tom napsat píseň.

Výjimkou není ani nové album n5, které vznikalo během pandemických měsíců, a namísto zážitků a prožitků, na něž bylo uplynulé období chudé, přináší ponor do emocí, které mohly na člověka během izolace doléhat. I skladby se tu jmenují úsporně jednoslovně: blizkosť, smútok, pravdu, ticho. „Možná to je depresivní album, ale copak dnes nejsme depresivní všichni?“ ptá se řečnicky Katarzia (vlastním…

1_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte