44-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

I mezi těmi nejméně zasvěcenými debatéry, ať už je to naživo nebo na sociálních sítích, najdeme stěží někoho, kdo by pochyboval, že v téhle zemi je uzákoněna svoboda slova, projevu, svoboda říkat svůj názor. Překvapivě podstatně méně osob má ale vědomost, že tento stát, stejně jako desítky dalších demokratických zemí, má právo tuhle svobodu zákonem omezit, pokud zákonodárci dojdou k závěru, že je to pro demokracii nezbytné. Důležité je, aby tuto nezbytnost uměli veřejnosti dobře vysvětlit a aby se společnost podílela na trpělivém hledání hranic těchto zákazů, protože omezovat základní lidská práva je i v právním státě vždy velmi citlivá záležitost.

České zákony, stejně jako evropské, už léta umožňují trestat třeba slovní projevy nenávisti vůči rase či etniku, zakazují hanobit národy nebo někoho lží veřejně ostouzet způsobem, který mu prokazatelně ublíží. Vzhledem ke zkušenosti s potlačováním svobody slova za komunistického režimu měli čeští polistopadoví policisté, žalobci i soudy léta k verbálním trestním činům vlažný vztah a tresty za ně byly spíše symbolické. Pokud někdo vyhrožoval nějaké skupině násilím – v Česku jsou v tomhle směru oblíbeným cílem Romové –, nebraly to soudy příliš vážně, pokud vyhrožující osoba neudělala nějaký viditelný krok směrem k tomu své výhrůžky fyzicky splnit. Tahle benevolence se ale poslední dobou zásadně mění a justice začíná dávat jasně najevo, že slovní útoky, vyhrožování a urážky je nutné za jasně vymezených okolností stíhat, protože ve…

1_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte