Pořadatelé festivalu 4+4 dny v pohybu mě minulý týden pozvali na zvláštní večeři. Už místo bylo výjimečné. Divadelně-výtvarná přehlídka se do uplynulé neděle konala v Erpetu na pražském Smíchově, někdejším sportovním centru vyhledávaném špičkami místní politiky a byznysu, které si zde na obřím golfovém trenažéru domlouvaly, no znáte to… Dnes je zchátralý, částečně vyhořelý areál třetím rokem zavřený a večeře pro třicet lidí v něm při svíčkách matně připomněla, že tu kdysi bylo dost rušno.

Tentokrát se ale nic nedojednávalo, pozvání dostali lidé od kultury, aby spolu mluvili o tom, „o čem se nemluví“. Divadelníci, hudebníci, výtvarníci, galeristé, filmaři, producenti, herci i novináři. Debata byla neveřejná, aby měl každý prostor svobodně říct, co ho v kultuře trápí. Hodně se mluvilo o kritice, protože ta kulturní se z médií prakticky vytratila a nahradily ji hádky a osobní útoky na sociálních sítích. Taky se mluvilo o strachu, ať už z rostoucích nákladů a klesajících příjmů nebo z toho, že nebude vůbec žádná práce. 

Z debaty vyplynulo, že bychom víc měli mluvit o svých selháních, o tom, co se v kultuře nepovedlo, o projektech dělaných jen kvůli tomu, aby se vešly do grantových tabulek, a zařazování lidí do škatulek z pouhé pohodlnosti, i když do nich nepatří. O nestíhání termínů, o obelhávání nejbližších spolupracovníků, o lhaní si do vlastní kapsy, o farizejském plácání po zádech lidí, kteří by přitom potřebovali slyšet krutou pravdu o své špatné…

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte