64_serial tydne_Disney +
Andor

DĚLNÍCI KULTURY

Národní galerie Praha minulý týden oznámila, že jen za energie letos zaplatí o 40 milionů víc než loni. Rostoucí náklady se bude snažit kompenzovat mimo jiné snížením nasvícení svých budov. Ministerstvo kultury coby její zřizovatel vzápětí přišlo s tím, že by mělo příští rok mít rozpočet ve výši 18,5 miliardy korun, což je o 3,3 miliardy víc než letos. Šéf rezortu Martin Baxa na tiskové konferenci nezastíral radost, že navržená částka schválená minulé pondělí vládou je vůbec nejvyšší v historii ministerstva.

Jen na příspěvkovky, jakou je NGP, půjde meziročně o 663 milionů navíc. To jsou víceméně dva roční rozpočty NGP, která by tedy opět mohla začít normálně svítit. Podle Baxy navýšení pokryje jak nárůst energií příspěvkových organizací, tak desetiprocentní zvýšení platů jejich zaměstnanců. Další dobrou zprávou je, že na nejnovější organizaci ministerstva Památník ticha v pražských Bubnech půjde v následujících třech letech 300 milionů. Dvojnásobná částka pak do roku 2026 pomůže spolufinancovat vybudování koncertního sálu Domu kultury Ostrava.

A co se týče Národního plánu obnovy, jehož řádné fungování si vzal Baxa při nástupu do úřadu loni v prosinci za jeden z hlavních úkolů: z evropských fondů se na rozvoj kreativního a kulturního sektoru ministerstvu podařilo získat 2,4 miliardy, skoro o dvě miliardy víc než letos.

Otázkou pochopitelně je, nakolik se plány podaří dodržet. Vždyť ještě na začátku září chtělo ministerstvo financí příspěvek…

1_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte