Ať už se Joe Biden rozhodne v roce 2024 znovu kandidovat nebo ne, hlavní úspěch jeho prezidentství je už jasný. Je to člověk, který rozhodným jednáním zastavil Donalda Trumpa – nejprve u volebních uren a nyní díky tomu, že jeho administrativa důsledně a neomylně uplatňuje zásady právního státu. Pokud se Bidenovi a jeho týmu podaří v příštích dvou letech v této misi uspět, vsadil bych se, že udělá to, co dělá každý šéf vlády v jeho věku, tedy že bude pečlivě a s rozmyslem hledat nástupce, který by pokračoval v jeho politice a udržel jeho úspěchy.

Jsem stroj na chyby

Některým prezidentům se během jejich působení nedaří zformulovat svůj odkaz. Ale pro Bidena je to snadné. Jeho hlavním úkolem od počátku bylo zabránit Trumpovi ve zničení americké demokracie. Tento cíl formuloval Biden přes všechny výkyvy od začátku jasně. Když v dubnu 2019 vstoupil do prezidentského klání, řekl na rovinu: „Jsme v bitvě o duši tohoto národa.“ Varoval, že pokud Trump získá další funkční období, „změní navždy a od základu charakter tohoto národa, to, kým jsme, a já tomu nemohu nečinně přihlížet“.

V tom měl Biden pravdu a od počátku směřoval k tomu, aby Trumpa zastavil. Uvědomoval si, že pouze centristický demokrat může získat dostatek nezávislých hlasů, aby sesadil současného prezidenta, a tohoto postoje se držel navzdory devastující palbě zleva. Z různých pater politiky často zaznívalo Trumpovo tvrzení, že Biden je na prezidenta příliš starý a není schopen souvislého vyjadřování.…

1_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte