07_dopis01_foto JIří Pasz

Olympiáda ve smyslovém přetížení, na kterou shovívavě dohlíží strýček Ho Či Min. Tajfun lidského hemžení mezi polívkami pho. Mraveniště, co na patře chutná jako silné kafe se sladkým kondenzovaným mlékem a olovem. Nesložitelné dopravní puzzle s třešničkou nekonečného troubení. Třetí den probíhám tou zběsilostí, a ne. NE! Nejde to. Kdo to nezažil, nemůže to popsat, nedá se to předat, nedá se to nafotit. Byl jsem v Lusace, Káthmándú nebo Nuakšottu, ale Hanoj je mezi „exotickými“ městy podivně jedinečná, jediná a s ničím nesrovnatelná – psychotická asijská urbanistická orgie, která se prostě musí prožít.

Jsem tu po deseti letech, rok jsem tu žil a pracoval. Pátrám, jak se metropole změnila, a rozhodně je tu stejné vlhko a vedro. Vietnamská ekonomika ovšem vzrostla odhadem o 60 procent, přibylo skoro 10 milionů lidí, průměrná rodina má stále dvě děti. Když jsem zemi opouštěl, zrovna se přehoupla do středněpříjmové kategorie, v roce 2020 už se podle tabulek OSN dostala mezi nejrozvinutější země planety. Dá se mluvit o zázraku, protože Vietnam byl po několika desetiletích krvavých válek – druhá světová, válka o Indočínu, americká válka – zpustošený a traumatizovaný. Jen odhad obětí nechvalně proslulé chemické zbraně Agent Orange přesahuje tři miliony lidí a stále se tu rodí děti bez rukou nebo očí a půda je prosáklá toxiny.

Dnes je Vietnam asijským tygrem a populární turistickou destinací. Má dva klenoty svého úspěchu, na jihu Ho Či Minovo Město (bývalý Saigon), na severu…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte