44A_01_foto Milan Bureš

V předmluvě vaší aktuální knihy označujete Staré pověsti české jako „panoptikum“ a „muzeum voskových figur“? Proč by nás vlastně měla tato někdejší povinná četba dnes zajímat?

Jsou s námi bezmála tisíc let a jsou stále živé. Když vyšplháte na Říp, nejspíš potkáte nějakou výpravu, kterou vede kmet v bílém rouše s holí předstírající, že je praotec Čech. A pak je tu otázka identity, která hraje v moderním světě poměrně výraznou úlohu. Vždyť i současný konflikt na Ukrajině je výsledkem toho, kam až může zajít tázání se po národní totožnosti. Je jasné, o co tu jde: o ruské popírání samotné existence ukrajinského národa. Ke Starým pověstem českým se můžeme stále vztahovat a hledat v nich odpověď na zásadní otázky. Kde jsme se tu vzali? Co jsme zač? Jak vypadáme z pohledu historie?

V knize jste pracoval s nejstarší verzí pověstí v podání Kosmy. Kdo to byl? Kde studoval a čím se při psaní mohl inspirovat?

Kosmas se narodil kolem roku 1045. Zřejmě v některé z dobrých rodin zaměstnaných kolem svatovítského chrámu. Pravděpodobně tam byl také vyškolen a zastával jakousi kněžskou službu. Poté se za nejasných okolností odebral do Lutychu v dnešní Belgii, což bylo jedno z center západní vzdělanosti, a tam studoval tak pět až sedm let. Pravděpodobně při té příležitosti konal cesty po západní Evropě. Poté se vrátil do Prahy, přijal místo kanovníka při katedrální kapitule a v této funkci vedl různá…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte