girl about to serve tennis ball
Radost za všechny prachy. • Autor: Getty Images

V dnešní Americe jsou až bolestně častým jevem středostavovské rodiny přivedené na pokraj rozpadu sportovním rozvrhem svých vlastních dětí: víkendy jsou zasvěceny turnajům a tréninkům, rodinné večeře vystřídalo povinné posilování, dovolená se i letos odkládá na neurčito. Během pěti let příprav a psaní knihy Take Back the Game  (Pojďme si zase jenom hrát) jsem podobné příběhy slyšela v nejrůznějších variantách nesčetněkrát. Jakou zátěž takový životní styl klade na samotné vyhořelé teenagery, je dobře známo, méně se však hovoří o tom, jak dokáže obsesivní zaujatost tréninkem zatočit se zbytkem rodiny. Snaha rozvíjet sportovní vlohy potomka přitom začíná stále častěji a rodiče této snaze často obětují fungování rodiny jako celku.

Nejčastěji k tomu podle mých zkušeností dochází v případě výkonnostního sportu provozovaného ve sportovních oddílech, kam děti vstupují již na základní škole a pak pokračují na střední. O tom, že tělesná aktivita a sport jsou pro děti prospěšné, existuje samozřejmě mnoho důkazů, naopak jen málo probádané jsou náklady, jež výkonnostní sport vrší na podpůrnou síť dobrovolníků, bez níž by se tato forma sportovního vyžití neobešla – obzvláště pak na rodiny samotných mladých sportovců. Co se děje s partnerským životem rodičů, co se sourozenci a vzdálenějšími příbuznými ve chvíli, kdy se jeden z potomků začne naplno věnovat tenisu nebo fotbalu a rodiče jeho vášni propadnou také? Nadchnou se pro sportovní svět také, jsou do něho vtaženi proti své…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte