Patří: zbytky jídla, zplesnivělé sýry, kávové filtry, kosti a skořápky, papírové utěrky, papírové talíře. Nepatří: pleny, zvířecí výkaly, obaly, dámské hygienické potřeby. Přes 34 procent newyorských odpadků je vhodných ke kompostování a speciální hnědé kontejnery se samolepkami ukazujícími seznam přijatelného bioodpadu se před pár lety začaly objevovat leckde po městě, včetně větších budov. Správné zacházení s bioodpadem snižuje emise metanu ze skládek a umožňuje používat méně chemických hnojiv. Odpadem z města lze pohnojit všechny místní parky nebo ho přetvořit na obnovitelnou energii.

Přesto jsem si docela oddechla, když New York v prvních měsících pandemie v roce 2020 kvůli všeobecnému chaosu program pozastavil. Ač jsem s kompostováním teoreticky souhlasila, zvedal se mi žaludek, kdykoli jsem takový kontejner míjela. V těhotenství ho stačí byť jen zahlédnout koutkem oka přes ulici. Hygienická služba města sice doporučovala nechávat si odpad v mrazáku až do dne svozu, ale nebylo to povinné, stejně jako nebylo povinné používat bioobaly – člověk tak mohl do bioodpadu sypat to, co by po pár hodinách smrdělo i jen tak doma ve dřezu, podle libosti. Tento elixír hnusu se pak pěkně podusil ve třicetistupňových horkách či sloužil jako příkrm pro krysy a šváby už tak komiksových rozměrů. Plastový kontejner umí i prasknout, takže jako bonus vypuzuje specifický odpadkový džus na chodník. I pokud svoz proběhl v plánovaný den, kontejnery nikdo nevymyl, takže i okamžik restartu…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte