Elephant mother and her young at Emmen zoo
Mentální přehrávání, nebo sen? (Slonice s mládětem v nizozemské zoo Dierenpark Emmen) • Autor: Profimedia

Na skleněné stěně akvária, těsně pod hladinou, visí nehybně, hlavou dolů, chobotnice. Oči má zavřené, osm chapadel pohodlně propletených za hlavou, její bledě šedé tělo jemně pulzuje. Spí. Pak sebou škubne a její proměnlivá kůže se na okamžik zbarví do žluta a pak do temně fialova. Chapadla se svíjejí, hlava pokyvuje, povrch těla vzápětí pokryjí ostře zelené skvrny, jež obvykle slouží jako maskování. Po minutě se barevné proměny zklidní. Sen je zjevně u konce.

Popsané záběry chobotnice Heidi byly odvysílány v roce 2019 jako součást dokumentárního seriálu PBS s názvem Nature a rychle se staly hitem. Vypravěč, mořský biolog, v dokumentu vysvětluje, že Heidiny barevné proměny mohou naznačovat, co se ve spánku odehrává v její mysli. Biolog se pokouší sen chobotnice popsat: Heidi vidí kraba, pronásleduje ho a zabíjí, pak se odlepí ode dna oceánu, to když její kůže ztmavne, aby si našla klidnější místo, kde se zamaskuje a kraba pozře. Je to fascinující podívaná, částečně proto, že Heidiny proměny jsou krásné, ale také, protože zvláštnosti anatomie chobotnice dokážou navenek přehrát drama, jež by jinak zůstalo skryto v jejím vědomí. Příběh vypráví Heidina kůže. I my, lidé, si tak můžeme představit její napětí, když spatří kořist, její strach a zranitelnost, když se odlepí ode dna, její klid a uspokojení, když začne potravu požírat.

50B_repro PBS Nature
50C_repro PBS Nature
50E_repro PBS Nature
[image id=„200262686“…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte