LFŠ 2022, Letní filmová škola, kultura, Jim Sheridan
Jim Sheridan • Autor: Anna-Marie Křížová

V devadesátých letech se irskému režisérovi Jimu Sheridanovi povedlo v podstatě nemožné. Vyprávět o konfliktu v Severním Irsku, na jehož sledování většina světa rezignovala, tak, že mu najednou bylo rozumět. A to natolik, že mu jeho film Ve jménu otce (1993) vynesl tři nominace na Oscara. Vyznavač Shakespeara našel ve spletité politice a nacionalismu silná lidská dramata, díky nimž jeho filmům čas nic neubral. Roli možná sehrálo i to, že debutoval až ve čtyřiceti a na rodné Irsko se dokázal podívat z odstupu emigranta léta usazeného v New Yorku. Po sérii amerických filmů, v nichž se trochu „ztratil“, aktuálně připravuje film o aféře Lockerbie. Ta představuje podobné minové pole jako kdysi Belfast. Pokud jím někdo může netuctově prokličkovat, je to Jim Sheridan.

Dlouho jste nenatočil celovečerní film. Je dnes těžší zafinancovat snímek než před třemi dekádami u vašeho na několik Oscarů nominovaného debutu Moje levá noha?

Jako pro producenta je pro mě obtížnější sehnat finance na vlastní filmy. Proto jsem posledních šest let točil dokument. Neměl jsem nic lepšího na práci. Nechci brát zakázky v televizi, protože tam jsou režiséři bráni jako asistenti režie. Je to ztráta času. Druhý problém je, že je obrovská nadprodukce televizního obsahu. Obrovské množství show, které nemají co říct. Sledovat je je jako být závislý.

Teď jste ale peníze sehnal – na film o bombovém útoku na letadlo, v jehož…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte