Sloupek o Americe se autorovi stále častěji proměňuje na zprávu o rozpadávající se zemi. Co si například počít s následujícím průzkumem deníku The New York Times? 58 procent Američanů v něm odpovědělo, že nejstarší demokracie světa potřebuje hlubokou institucionální reformu, nebo dokonce úplnou změnu systému. Jednalo se o respondenty napříč demografickým spektrem, takže závěr zní jako nezpochybnitelná síla. Nadpoloviční většina Američanů si přeje zásadní rekonstrukci politického systému.

To by nemuselo být na škodu, americké instituce jsou opravdu nefunkční. V Kongresu narazí téměř jakákoli významnější legislativa do zdi patového rozložení sil mezi republikány a demokraty. Kompromis prakticky neexistuje, zákonodárci si blokují návrhy téměř instinktivně podle stranického klíče. Když se parlamentní bezvýchodnost zkombinuje s prezidentským právem veta, je téměř nemožné si představit významnější legislativu, na níž by se Američané dnes dokázali řádně dohodnout.

Jenže tohle není úhel pohledu, který respondenti sdílejí. Republikánská touha po reformě je podle zmíněného průzkumu hnána přesvědčením, že v zemi došlo k volební krádeži. Donaldu Trumpovi se o tom podařilo přesvědčit 61 procent republikánů. 76 procent si pak myslí, že Trumpovo chování po volbách bylo legitimní snahou uplatnit své právo na zpochybnění výsledku voleb.

Demokraté jsou naopak frustrováni tím, že patová situace hraje do karet konzervativní agendě. V principu, když nelze nic schválit, nelze nic…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte