Bylo zrovna červnové zasedání zastupitelstva, když začal starosta čtrnáctitisícových Poděbrad Jaroslav Červinka (STAN) vzpomínat na dvacet let starou historku o tom, jak dostal „kdysi dávno od přednosty okresního úřadu důtku“ za to, že je rasista. V polovině vyprávění o tom, jak s příslušníky policie řešil dopravní nehodu způsobenou psy, které podle něj vlastnili Romové, poprosí, aby mu byl ponechán prostor na ještě dvě věty a řekne pointu: „A já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,“ řekl starosta.

Záznam z jednání na stránkách města sice je, pasáži se starostovou historkou ale chybí zvuk. Starosta to pro Deník N komentoval tak, že „nic neví“ a dotáže se prý na detaily ve své kanceláři. Nahrávka, na které zvuk nechybí, se na veřejnost dostala přes Twitter a Červinka minimálně do uzávěrky tohoto vydání Respektu ve svém týmu nic nezjistil. Ve videoarchivu sice chybí, ale segment, ve kterém zazní i zmíněné starostovy výroky, si zástupce jiného místního hnutí nahrál na Facebook a YouTube. Jak se tedy Starostové a nezávislí staví k otázce, zda má politik schopný tohoto slovního hodnocení obhajovat mandát v komunálních volbách, které se uskuteční v říjnu?

Ze slov místopředsedy krajské organizace Středočeského kraje Michaela Kašpara, který je aktuálně pověřen jejím řízením, vyplynulo, že starostova veřejná omluva (kterou zveřejnil…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

František Trojan

redaktor, fokus

trojan (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 144

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte