26-kom-rgb
Boris Johnson

Británie se zbavila Borise Johnsona. Přesněji, britští konzervativci našli sílu odstavit od moci a vlivu ve vlastní straně populistického politika, který jim sice přinesl historické vítězství v posledních volbách, zároveň ale svým politickým stylem a sebestřednými ambicemi ohrožoval stabilitu celého britského politického systému. Konzervativci za kanálem La Manche vlastně projevili pozoruhodný pud sebezáchovy – sice značně opožděný, když ale došlo na věc, také velmi rázný. Situace v Británii je tak v tuto chvíli zásadním protikladem Spojených států amerických, kde se tamní pravice až na výjimky za Donaldem Trumpem naopak semkla a sama teď šíří jeho lži a výmysly a chystá se na jeho velký volební návrat – bez ohledu na to, že přivedl zemi téměř na hranu státního převratu.

Eskamotér

Britská politická scéna je vždy barvitější a dramatičtější než běžný evropský provoz, Johnsonova „poprava“ ale vejde do dějin podobně jako Johnson sám. Konzervativci neortodoxního premiéra tlačili v posledních hodinách z úřadu takovou lavinou rezignací na vládních postech, že je moderátoři v přímém rozhlasovém vysílání stanice BBC nestačili počítat. Padesát jedna, padesát dva, padesát tři… Johnson přesto nereagoval na morální tlak odkazující k naprosté ztrátě autority a důvěry v řadách vlastní strany a ručník do ringu hodil teprve ve chvíli, kdy začalo být jasné, že vláda již nemůže dále fungovat, protože v ní jednoduše není dostatečný počet členů.

Johnson se přitom dlouhé hodiny…

1_obalka_R28 jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28 jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte