Když odněkud odcházíme, případně se s někým loučíme, velí nám slušné vychování, abychom pozdravili. Nejčastěji prostě řekneme „na shledanou“. V ústní formě s tím není problém, někteří ale mohou tápat, pokud mají tento pozdrav napsat. Co je tedy správně: „na shledanou“, nebo „nashledanou“?

Odpověď je jednoznačná. Tento pozdrav se skládá ze dvou slov: předložky „na“ a zpodstatnělého přídavného jména „shledaná“, jediný správný tvar je tedy „na shledanou“. Zpodstatnělá přídavná jména píšeme zvlášť, užívají se pouze nebo převážně s předložkou „na“ a pojí se se čtvrtým pádem, například „na viděnou“, „na slyšenou“, „na vybranou“ či „na srozuměnou“.

Pokud si nejsme jistí, zda psát tento pozdrav dohromady, nebo zvlášť, může nám pomoci, když dáme nějaké slovo doprostřed – „na brzkou shledanou“ či „na šťastnou shledanou“.

Co se ale týká výslovnosti, jsou na území Česka dvě spisovné varianty: [na schledanou] i [na zhledanou], přičemž výslovnost [sch] převládá v Čechách, zatímco [zh] na Moravě a ve Slezsku. Toto rozdělení však neplatí stoprocentně, například v některých větších moravských městech se lze běžně setkat i s variantou [na schledanou].

Jiné je to u pozdravu „sbohem“, který se na rozdíl od výše zmíněných příkladů píše dohromady. Jde totiž o příslovečnou spřežku, tedy slovo, které vzniklo spojením předložky a podstatného jména: „sbohem a šáteček“.

Na rozdíl od smutného a definitivního „sbohem“ je „na shledanou“ poněkud optimističtější variantou, vyjadřuje naději,…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte