Prezident Biden tvrdí, že boj proti inflaci je jeho „nejvyšší domácí prioritou“. Rozhodně se ale podle toho nechová. Na dosah ruky má několik opatření, jež by mohla inflaci zásadně snížit, přesto podle všeho váhá, zda je využít. Jak například říkají mnozí významní ekonomové, nejúčinnějším jednorázovým krokem ke snížení inflace by v krátkodobé perspektivě bylo zrušení většiny cel zavedených Donaldem Trumpem.

Pro připomenutí: clo je vlastně daň ze zboží, kterou při jeho nákupu platí americký zákazník. Clo je inflační už z definice, zvyšuje cenu zboží, jako jsou například importované automobily. Tím však jeho vliv na inflaci nekončí, clo zvyšuje také cenu ekvivalentního domácího zboží. Když prodává za vyšší cenu Mazda, zvýší ji také Ford nebo General Motors.

Platí ovšem i obrácená logika. Pokud cla snížíte, dosáhnete širšího efektu. Když se zlevní Mazda, Ford a GM zlevní také, aby obstály v konkurenci.

Think tank Peterson Institute for International Economics vydal v březnu studii, která odhaduje, že zrušení většiny Trumpových cel by snížilo inflaci o 1,3 procenta. Lawrence Summers, který měl během této ekonomické krize pravdu již mnohokrát, studii podpořil a dodal, že snížení obchodních bariér je „zdaleka“ nejrozsáhlejší jednorázové mikroekonomické opatření, které lze ke zmírnění inflace krátkodobě použít.

Druhým by pak podle něj byla přistěhovalecká reforma. Nastal čas zvrátit další Trumpova omezení proti přistěhovalcům, z nichž mnohá byla zavedena prezidentským…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte