Nejdříve se pocovidově zauzlovaly logistické řetězce, takže nebylo z čeho vyrábět. Následně jedna z obřích továren zastavila výrobu kvůli chybě, jež negativně ovlivnila kvalitu výrobků. Regály obchodů se vyprázdnily a mezi zákazníky začala propukat panika. Vláda nelenila, v pondělí nejdříve uvolnila dovozní restrikce, ve středu pak evokovala krizový zákon o vojenské výrobě z éry korejské války. Dětská výživa se teď bude vyrábět v krizovém režimu.

Čtete správně, Amerikou neotřásá krize nějakých zbrojních či průmyslových dodávek pro válku na Ukrajině, válečné zákony se oprašují, protože došel sunar. Ten se samozřejmě v Americe jmenuje jinak, výroba umělé dětské výživy se nicméně z výše zmíněných důvodů propadla na polovinu. I když firma již produkci po dohodě s vládou obnovuje, regály se zaplní v řádu měsíců. A není to legrace, v Tennessee například skončilo několik dětí v nemocnici. Pro mnohá nemluvňata s vážnými poruchami zažívání je umělá výživa prakticky jedinou možností.

Co všechno dokáže obrátit moderní společnost vzhůru nohama. Dětská výživa je v normální době tak běžná, že její přítomnost na pultech obchodů vůbec nevnímáme. Teď se ale ukazuje, jak umí být podobná samozřejmost křehká. V Americe například více než 40 procent celkové spotřeby obstará jediná velká firma. Pak se něco pokazí a je zle. Američtí lékaři v těchto dnech naléhavě vyzývají rodiče, ať neředí své poslední zásoby vodou ani se nesnaží vyrábět sunar podomácku. Počet dotazů na toto téma vzrostl…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte