64_stavba01_foto Bjarke Ingels Group

Dělníci kultury

O festivalu Divadelní Flora Olomouc jsem napsal obsáhlý text do minulého čísla, ale dovolím si na tomto místě ještě jednu poznámku. Tato přehlídka je mimo jiné unikátní tím, že divákům cíleně předkládá témata, jež jsme zvyklí z našich hlav spíše vytěsňovat. Včetně těch nejtěžších, jakým je umírání našich nejbližších. Nejsilnějším zážitkem festivalu se tak pro mě stalo minulou sobotu Odloučení Markéty Vacovské, za něž se jeho autorka a jediná aktérka loni stala Tanečnicí roku.

Vacovská před pěti lety přišla o svá dvojčátka. Krátce po narození synů Heřmana a Eduarda zjistila, že trpí nevyléčitelnou genetickou poruchou. A následující měsíce jí nezbývalo než sledovat, jak oba nezadržitelně odcházejí z jejího života. V představení Odloučení se s nenahraditelnou ztrátou zpětně vyrovnává a v drásavé hodině předkládá například výňatky z konverzací se svým okolím. „Bude to zase dobrý“, „Jsi silná žena“, opakuje zaslechnuté mantry, aby pak trhavými pohyby svého těla ukázala, co se v ní asi tak mohlo odehrávat a při vzpomínkách na ten šílený čas občas stále odehrává.

Po představení jsme si o její zkušenosti povídali v debatě Respektu, na kterou jsme přizvali Janu Rellovou a Lucii Pacákovou pracující ve dvou olomouckých hospicech. Upřímně před všemi třemi dámami smekám. Podle jejich pozorování prožívá člověk každou tragédii individuálně, nic se nedá generalizovat čili ani neexistuje žádný návod na to, jak by se měl v takové chvíli chovat…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte