Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Být raději za blbce

Tu situaci někdy zřejmě zažil každý z nás. Na ulici, ve vlaku nebo třeba v baru vidíte konflikt. Nebo jen nějakou zvláštní interakci dvou či více lidí, která vám nepřijde úplně v pořádku. Zvažujete, jak se zachovat. U fyzického násilí je vše jasné, ale riskujete – a někdy je ve hře docela dost. U situací podivných, ale ne zcela jasných je zde možnost, že se vložíte do něčeho, co jen špatně chápete. Zkrátka že budete za blbce.

Tyto úvahy proběhly hlavou také Filipu Hausknechtovi, spoluzakladateli sociálního bistra Střecha, který zároveň spolupředsedá hnutí Budoucnost. Hausknecht jel minulé úterý pozdě večer právě ze schůzky pražské pobočky hnutí, když nedaleko Václavského náměstí zaslechl podivnou konverzaci, v rámci níž se dva třicátníci vyptávali dvou velmi mladě vypadajících dívek, jestli jim už bylo patnáct let. Mohli pro to mít různé důvody, ale pokud se opakovaně ujišťovali, jestli jim patnáct opravdu je, museli mít jednu hlavní motivaci – ověřit si, jestli dívky překročily věkovou hranici, po níž je možné mít v Česku legálně pohlavní styk. Nesourodá čtveřice následně odjela do hotelu, před tím se zastavila ve večerce pro alkohol. „Samozřejmě jsem si nebyl jistej a bál jsem se, že to bude nějaký nedorozumění a budu akorát za debila,“ popsal svoje uvažování Hausknecht ve statusu na Facebooku, který sdílelo více než osm stovek lidí. „Nechtěl jsem ale riskovat ten opačnej scénář.“ Od hotelu tedy zavolal policii, která po jistém váhání přijela.

[pull-quote author=""…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.