Hněv je zjevně nová upřímnost a symbol odhodlání. Když dnes dostanete v Americe e-mail od politiků, často se žádostí o finanční příspěvek, může vás překvapit, že se zástupci lidu ani nesnaží předstírat klidnou, racionální mysl. Nancy Pelosi, šéfka demokratů dolní komory Kongresu, tak v těchto dnech žádá o finanční podporu, protože „je jí špatně od žaludku“ z toho, jak Nejvyšší soud interpretuje ústavu v kauze Roe vs. Wade a směřuje ke zrušení federální pojistky garantující právo na umělé přerušení těhotenství. Známý demokratický stratég a poradce James Carville rozesílá e-maily, v nichž píše, že je „vzteky bez sebe“, dokonce prý tak, „že stěží vůbec může psát“.

Vypjaté emotivní  výlevy si obvykle spojujeme s národoveckými populisty okolo Donalda Trumpa. Právě jeho stoupenci se ostatně v lednu 2021 vrhli na budovu Kapitolu, když je ve volbách čerstvě poražený prezident vyzval, aby za budoucnost země „bojovali jako o život“. Pravda je ale taková, že demokraté emotivní výlevy, či dokonce temné výzvy zvládají také dobře. Senátor Chuck Schumer neváhal v roce 2020, kdy se zase jednou jednalo o potratech, zaujmout výhrůžné postavení před budovou nejvyšší soudní instance v zemi a jmenovitě konzervativním soudcům zahrozit: „Chci vám říct tohle, (soudce) Gorsuchi. A vám, (soudce) Kavanaughu. Vyvolali jste bouři. A zaplatíte za to. Pokud budete dále rozhodovat takto odporným způsobem, ani se nenadějete, odkud rána přijde.“

Vítejte v kolébce demokratické diskuse a úcty k…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte