Při psaní o Americe jsem se vždy snažil dávat pozor, abych se nenechal svazovat omezenou představivostí. Člověk si v roce 2006 musel umět představit, že by se černoch skutečně mohl stát prezidentem. Nebo, o osm let později, že by se mohla naplnit parodie seriálu Simpsonovi a ve volbách by skutečně mohl uspět Donald Trump. Tentokrát ale, přiznávám otevřeně, mě imaginace zradila.

Před rokem touto dobou jsem totiž měl za to, že je Donald Trump vyřízený. Že jakmile jednou praskne bublina jeho údajné neporazitelnosti, ztratí o jeho politickou show Amerika zájem. Nedošlo mi, že Trump má ještě jednu možnost, totiž přesvědčit své stoupence, že nikdy neprohrál. To se mu opravdu podařilo. Navzdory absenci jediného důkazu, navzdory skutečnosti, že Trumpova obliba nepřesáhla ani jediný den jeho prezidentování hranici 50 procent, dnes zhruba 70 procent republikánů věří, že Joe Biden vystoupal do prezidentského úřadu podvodem – 40 procent Američanů ho považuje za nelegitimního prezidenta. Lidé, kteří před rokem útočili na Kongres, si nemysleli, že ohrožují letitou demokracii, byli naopak upřímně přesvědčeni, že ji brání. I s ročním odstupem by to pravděpodobně chápali úplně stejně.

Bývalý prezident Jimmy Carter se minulý týden v komentáři děsil čísel, která se ovšem s těmi výše zmíněnými podezřele rýmují: 36 procent Američanů, tedy zhruba 100 milionů lidí, souhlasí s výrokem, podle nějž „tradiční americký způsob života mizí tak rychle, že bude možná nutné k jeho obraně…

1_obalka_R2_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R2_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte