Řada lidí si myslí, že procentní bod neexistuje, že je to jen výmysl ekonomů, politiků či novinářů, aby vypadali zajímavě. Další nemalá část lidí – a k nim donedávna patřila i autorka tohoto sloupku – se domnívá, že jde o synonyma, že pojmy „procento“ a „procentní bod“ znamenají totéž, a lze je tedy libovolně zaměňovat. To je ale velký omyl.

Procentní bod používáme, když chceme absolutním číslem popsat rozdíl relativních hodnot. Například když volební preference strany vzrostly z 20 na 30 procent, znamená to, že poskočily vzhůru o polovinu, tedy o 50 procent – nebo o deset procentních bodů. Pokud bychom – chybně – řekli, že preference se zvýšily o deset procent, vyšla by nám jejich nová hodnota pouze na 22 procent. Podobně třeba v nedávných prezidentských volbách ve Francii zvítězil staronový prezident Emmanuel Macron, když ve druhém kole obdržel 58,6 procenta hlasů, zatímco jeho krajně pravicová vyzývatelka Marine Le Pen získala 41,4 procenta. Macron tedy porazil Le Pen o 17 procentních bodů, nikoli procent.

Další příklad je z oblasti bydlení, které v dnešní turbulentní době všeobecného zdražování řeší spousta lidí. Úroková sazba u hypotéky je pět procent, banka ale nyní, kdy úroky letí vzhůru nebývalým tempem, zvýší tuhle sazbu na šest procent. Můžeme tedy říct, že sazba vzrostla o pětinu z původní hodnoty, tj. o 20 procent. Anebo o jeden procentní bod. Rozhodně však nelze tvrdit, že úroková sazba v naší hypotetické bance poskočila o jedno procento – v tom případě by…

1_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte