Nástup každého nového ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) přináší vášnivé debaty o jeho kompetenci vést historický ústav „správným směrem“. Pro část historiků představuje správný směr zkoumat nacistický a komunistický režim v celé jeho šíři, od jeho zločinů až po úspěchy. Druhá část zastává názor, který je opřen o preambuli zákona, kterým byl ÚSTR před čtrnácti lety založen. Ta říká, že „vznikl z vůle zkoumat a připomínat důsledky činnosti zločinných organizací založených na komunistické a nacistické ideologii, které v letech 1938–1945 a 1948–1989 prosazovaly potlačování lidských práv“.

Poměrně úzké zaměření ústavu bylo dáno tím, že „celou šíří“ totalitních režimů se tady v době jeho vzniku už zabývaly jiné instituce, třeba Ústav pro soudobé dějiny, a řada badatelů z univerzit. Ti mohou zkoumat úspěchy komunismu ve zdravotní péči nebo vzdělání, stejně jako v Německu historici zkoumali úspěchy Hitlerova režimu třeba ve stavbě dálnic a v pozvednutí ekonomiky.

Prozkoumání zločinů z doby totality je úplně jiný úkol, jenž vyžaduje speciální přístup, především badatelský průzkum a zpracování dokumentů komunistické strany a StB, které ležely z 90 procent nijak neroztříděny v archivech. Zakladatelé ústavu deklarovali nutnost prozkoumat vznik, princip a způsob zneužívání moci komunistickou stranou či StB nejen kvůli poznání minulosti, ale také pro nalezení cesty, jak se zneužití moci v budoucnu bránit.

Boj o „správný směr“ ústavu probíhá už od roku 2010.…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte