Folk game Lelo in Guria, Georgia
Autor: Profimedia

Po celé zemi zní zvony a zvonkohry. U kostelů a klášterů se vaří beraní hlavy, vývar se rozdává potřebným. Patriarcha gruzínské církve slouží o sobotní půlnoci mši v tzv. druhém Jeruzalémě, gruzínském bývalém hlavním městě Mccheta. Jeho slova přenášejí ampliony do okolí katedrály, do uší všech, kteří se tu shromáždili k oslavě největšího svátku v zemi, ale do katedrály už se nevešli. Teď obléhají svatostánek s hořícími svíčkami v rukou a kryjí plameny před deštěm. Na hřbitovech se hoduje se zesnulými předky. To je několik tváří gruzínských Velikonoc.

Pot, víno, tlačenice. Prach, slzy, míč. Takto dnes vypadají Velikonoce pouze ve vesnici Šuchuti v západogruzínském regionu Gurie. Jen tady totiž zůstala živá zvláštní, brutální a chtělo by se říct testosteronová tradice s názvem Lelo Burti. Jde trochu o wrestling a rugby zároveň a hraje se prý na památku toho, jak kdysi malá skupinka gurijských bojovníků porazila osmanské vojsko.

Neinformovaný pozorovatel může být zmaten – je to celovesnická rvačka, hromadná objímačka, nebo veselý opilecký chumel? Podle jakých pravidel se tento chumel pohybuje a co je v jeho epicentru? Málokdy ho spatříte, ale středobodem davu je velký míč z hovězí kůže, naplněný pískem. Písek je navíc napuštěný posvěceným vínem, takže celá obří kožená koule váží pěkných 16 kilo. Nic, s čím by obyčejný člověk mohl házet. A tak si míč s hekáním posouvají z náruče do náruče, popřípadě dav tlačí člověka držícího míč směrem k cíli. Cílem je říčka na jedné ze…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte