Výhled na oceán bere lidem dech, je to nějakým způsobem univerzální zkušenost. Proto také mnozí touží hledět přes vlny k obzoru rovnou třeba z vlastního obývacího pokoje. V Kalifornii rozhodně, jak píše deník The San Francisco Chronicle, existovala léta tendence tlačit nové domy co nejblíže k příboji. Stavět na útesech i na plážích. Nikoho dlouho nenapadlo, že by se moře mohlo vydat na cestu do vnitrozemí.

Důvody vodní protiofenzivy netřeba rozebírat. Hladiny pomalu stoupají a počasí obecně zdivočuje, což urychluje erozi. Drahé domy – a domy s vyhlídkou obvykle nejsou žádná lidovka – se hroutí do mořských vln. Takže teď nastává celkem nečekaná situace: nejbohatší klientela na realitním trhu se ocitá v první linii boje se silou přírody.

Donedávna se Kaliforňané odmítali živlům poddávat. Útesy se zpevňovaly betonem, pláže se sofistikovaně prokládaly kameny a rostlinnými bariérami, pod hladinou se stavěly vlnolamy. Nicméně se ukazuje, že je to zbytečná a také zbytečně drahá snaha. Moře beztak vítězí. Na útesech v osadě Glensome Beach kupříkladu stávalo 21 domů se závratným výhledem do dáli. Dnes zůstaly čtyři a sráz se přibližuje zhruba rychlostí 30 centimetrů ročně.

Glensome Beach je také místo, kde se kalifornští Američané v pilotním programu učí krotit svou zpupnost. To jest, kde boj střídá odchod do vnitrozemí. Korektní výraz pro prohru je v tomto případě „managed retreat“, česky „spořádaný ústup“. Politicky je to prý stále velký průšvih, starosta, který nenabízí o…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte