Je to podobné jako s kolonami na silnicích. Když dojde k nějaké havárii, nefunguje to tak, že se okamžitě po jejím odstranění všechna za ní stojící auta hned rozjedou. Když je od vás nehoda vzdálená několik kilometrů, klidně to může trvat i pár hodin, než na vás přijde řada a konečně se můžete dát do pohybu. Přesně tahle situace teď potkala česká nakladatelství.

Nový román Kateřiny Tučkové Bílá Voda si sice už mohli přečíst recenzenti, kterým ho nakladatelství Host přednostně vytisklo a poslalo. Běžní čtenáři si ale musí počkat až na tento čtvrtek. Několikatýdenní zpoždění vyvolal nedostatek papíru. Nakladatelé kalamitu řešili už loni na podzim. Tehdy se ukázalo, že na knižní trh dopadly hned dva údery.

Kvůli do karantény poslaným knihkupectvím jednak nakladatelé záměrně odložili vydání řady svých titulů, aby se na pulty dostaly až ve chvíli, kdy si je budou moct čtenáři koupit. Tím se na konci roku enormně zvýšil tlak na tiskárny, které měly rychle dodat odložené novinky na vánoční, už otevřený trh – jenže kvůli malým zásobám papíru v takovém návalu často neměly na co tisknout. K tomu se navíc přidaly váznoucí dodávky ze severní Evropy, odkud se k nám papír nejvíc dováží. Kvůli zvýšené ceně dřeva šel papír na druhou kolej a surovina na jeho výrobu se vyvážela do Ameriky pro stavební průmysl. Vidět to bylo na řadě knižních titulů, které měly mít původně pevné kartonové desky, nicméně nakladatelé je v nouzi nechali vázat do dostatkovějšího, lacinějšího…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte