Putinova třídenní „speciální vojenská operace“ na Ukrajině trvá už skoro dva měsíce. Zpráv a důkazů o válečných zvěrstvech páchaných tam ruskou armádou na civilistech a plošném bombardování ukrajinských měst či vesnic jsou plná média i sociální sítě. S tím, jak se posouvají frontové linie, a s ruskými raketami devastujícími stále další místa i daleko od těchto linií, vyvstává (nejen) pro novináře otázka, jak správně psát názvy ukrajinských měst a obcí. A týká se to i samotné metropole Kyjeva. Proč se v češtině používá tvar „Kyjev“, když v ukrajinštině je to „Kyjiv“?

Podle lingvistů z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR se skutečně název „Київ“ z ukrajinské cyrilské abecedy do češtiny správně přepisuje jako „Kyjiv“. V ústních ani psaných projevech se ale tato podoba u nás téměř nevyskytuje. V češtině se užívá vžité a navíc oficiálně standardizované exonymum (tj. počeštěné pojmenování) „Kyjev“. Nejde však jen o tradici, tato varianta je výhodná především při skloňování. Pokud by čeština převzala ukrajinskou verzi „Kyjiv“, muselo by toto slovo mít ukrajinské koncovky i v ostatních pádech, například ve druhém pádě jednotného čísla je tvar „Києва“ („Kyjeva“), takže „Kyjiv“, ale do „Kyjeva“. To je trochu nepraktické, navíc střídání hlásek „i“ a „e“ nemá v českém skloňovacím systému oporu, proto jej jazykovědci nedoporučují.

Pro někoho možná bude překvapením, že podoba „Kyjev“ nepochází z ruštiny. Rusky se ukrajinské hlavní město píše „Киев“, což se do češtiny přepisuje…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte