Inflace. Inflace. Inflace, inflace, inflace. Inflace.

V Americe se zdražuje jako už dlouho ne. V březnu stoupaly ceny nejrychleji za posledních 40 let. Nejde jen o cenu benzinu, svatý grál americké domácí politiky, základní ukazatel úspěšnosti vlády. Potraviny za posledních 12 měsíců zdražily průměrně o deset procent. Spotřební koš obsahující maso, drůbež, ryby a vejce zdražil o 13,7 procenta. Něco podobného Amerika nezažila od roku 1981.

Ovšem ne všechno jde stejným směrem. Cenová povodeň stoupá, ale ledový čaj AriZona zůstává na svém. Plechovka stojí 99 centů. Stála před rokem, stála před dvěma, před deseti, dokonce i před dvaceti. A stojí i dnes, cena je už desetiletí přímo vytištěná na plechovce. Což znamená, že tenhle čaj je teď levnější než balená voda. A že, jak přepočítaly Los Angeles Times, kdybyste naplnili nádrž svého vozu třeba zeleným čajem AriZona s medem a ženšenem, citelně ušetříte. (Možná to vláda doporučí. Volby do Kongresu jsou již za půl roku.)

Je to trochu trik. AriZona je soukromá firma držená jedinou rodinou. O všem si sama rozhoduje a nevyrábí jenom čaj, přičemž ceny jejích ostatních nápojů stoupají. Takže kompenzuje. Zároveň využívá obrovského množství prodaného čaje, tady ale začíná chůze v kruhu. Značka je podle majitele populární právě proto, že stojí pořád stejně, méně než dolar. Stala se za ta léta vlastně symbolem jistoty, pevným bodem. Nehybnou skálou v rozbouřené cenové hladině. Takže prodá hodně. A může si dovolit prodávat s…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte