Česko řeší, jak se postarat o statisíce uprchlíků přicházejících k nám z Ukrajiny, a podle vlády je k tomu potřeba nouzový stav. Návrh Fialova kabinetu prodloužit jej nikoli na obvyklých třicet dnů, ale rovnou do konce května, který v minulém týdnu schválila Poslanecká sněmovna, vrátil do veřejné debaty otázku, jak s tímto nástrojem při řešení krizí zacházet.

„Žádost o prodloužení nouzového stavu o dva měsíce je možná neobvyklá. Pro vládu a všechny policisty, hasiče i hejtmany, kteří dnes tento režim potřebují k práci, je ovšem nezbytná,“ prohlásil v debatě o schvalování ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že krize potrvá zcela jistě déle než třicet dní. S tím souhlasí hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Celá řada věcí, které se dnes pro ukrajinské uprchlíky úředně zajišťují, by bez nouzového stavu byla proveditelná jen obtížně,“ říká.

Udržet nouzový stav považuje za nutný také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). „Nouzový stav přináší možnost rychlého operativního řešení věcí – od nasmlouvání ubytovacích kapacit po běh asistenčních center,“ vysvětluje. S čím hejtman nesouhlasí, je délka nouzového stavu. „Vytváří to nepříjemný precedent v tom, že se může stát, že některá z dalších vlád přijde a řekne, že chce nouzový stav na rok,“ upozorňuje.

Podobné riziko vidí i ústavní právník Jan Kysela. „Nejde o uprchlickou krizi, o tuto konkrétní vládu nebo o tuhle sněmovnu,“ říká. Vláda svým krokem podle něj posunula možnosti vyhlašování nouzového stavu…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

František Trojan

redaktor, fokus

trojan (kopie)

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte