Here comes the sun
Autor: Profimedia

TEPLO NA ZEMSKÝCH PÓLECH

Oblasti kolem obou zemských pólů zažívají dramatickou vlnu teplého počasí – v některých oblastech Antarktidy teploty vystoupaly o 40 °C nad tamní dlouhodobý březnový průměr, v Arktidě o 30 °C nad tamní březnový průměr. Konkrétně stanice Concordia v Antarktidě umístěná ve výšce přesahující 3200 metrů naměřila v pátek 18. března –12 °C, což je zmíněných 40 stupňů nad dlouhodobým průměrem v letech 1979–2000. Podivné hodnoty hlásí i další stanice, třeba pobřežní základna Terra Nova zaznamenala plus sedm stupňů, ve východní Antarktidě je –10 °C místo obvyklých –43 °C. Na jižním kontinentu začíná podzim a s ním by mělo přicházet ochlazení, ale místo něj se dostavil pravý opak. Arktida naopak vstupuje do jara, však teploty naměřené kolem severního pólu se blíží nule, což je v březnu krajně neobvyklé a odpovídá to letním měsícům. Vědci nicméně dodávají, že může jít o náhodný výkyv, který se změnou klimatu nemusí souviset. „Klimatická změna je proces, nikoli událost, takže v tomto ohledu se dá těžko něco vyvozovat,“ potvrzuje Marie Šabacká z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, odbornice na ekologii ledovců. „Pokud to ale bude trvat déle a stávat se častěji, pak už ano,“ upozorňuje vědkyně, podle níž je v Antarktidě letos nejméně mořského ledu v historii a prudce ho v tomto období ubylo i v Arktidě.

DALŠÍ TREST PRO NAVALNÉHO

Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj byl ve zmanipulovaném procesu odsouzen k dalším…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte