62_mantelova
Hilary Mantelová: Zrcadlo a světlo

Vláda Jindřicha VIII. je jedním z nejpřitažlivějších období anglických dějin. Vzniká anglikánská církev, panovník střídá jednu manželku za druhou a hašteří se s polovinou Evropy. Z minulosti se na všechny u dvora valí dozvuky bitvy u Bosworthu, jíž v roce 1485 vyvrcholila válka růží, i následky toho, kdo komu onehdy přísahal věrnost, zatímco poučení čtenáři už tuší za rohem dobu alžbětinskou.

Je to období, kdy se utvářela moderní anglická identita, a nejlepším průvodcem po nabitých letech je trilogie Hilary Mantel tvořená romány Wolf Hall,Předveďte mrtvéZrcadlo a světlo, jež aktuálně vyšlo česky. Mimochodem za první dva díly autorka obdržela Man Bookerovu cenu, což bylo poprvé (a zatím naposledy), kdy cenu vyhrálo pokračování oceněného titulu.

Služebník Anglie

Trilogie ovšem nesleduje Jindřicha, nýbrž vzestup a pád Thomase Cromwella, mocného muže z prostých poměrů, který se cílevědomostí a odhodláním vypracoval na královského sekretáře, lorda strážce pečeti a především specialistu na královské rozvody. Wolf Hall pokrývá jeho dětství, ale zejména proniknutí do nejužšího královského kruhu. Pokračování se soustředí na smrtící střet mezi Cromwellem a královnou Annou Boleynovou.

Aktuální Zrcadlo a světlo je pak sledem pečlivě vystavěných scén z posledních pěti let Cromwellova života. Nenabízí jasně definovaný dějový oblouk, ale stovky dialogů a schůzek. Cromwell je zdánlivě stále na vzestupu, přijímá pocty, potírá…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte