Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Každý musí přispět k bezpečí v zemi

Se švédskou bezpečnostní expertkou Elisabeth Braw o tom, kde hledat inspiraci k budování národní odolnosti

Elisabeth Braw
Elisabeth Braw

Státem, který tradičně klade důraz na osvětu, co se týče připravenosti na válku a krizové situace, je Švédsko. Je to kvůli tomu, že nikdy nebylo členem NATO a zároveň sousedí s Ruskem?

Ano, Švédsko bylo během studené války neutrální a je to navíc relativně malá země, v takové situaci musíte k vlastní obraně napnout všechny síly. Základní myšlenkou strategie bylo, že každý může přispět k bezpečí v zemi. Tím by se měla ostatně řídit každá země i nyní. Představa, že to za nás všechno zařídí armáda, je naivní. Obzvlášť dnes, když si vezmeme hrozby kybernetických útoků, dezinformací, útoky na soukromé firmy atd. Tady všude hraje individuální aktivita velikou roli, a právě na ni kladlo Švédsko během studené války velký důraz. Tehdy v zemi existovala řada dobrovolnických asociací: řidičů, trenérů psů, radiooperátorů apod., do jejichž činnosti jste se mohli zapojit a trénovat, jak byste pomáhali armádě v případě války. Je to chytré, protože to lidem dávalo důležitý pocit, že vědí, co v případě krize dělat, a že jsou užiteční. Švédská vláda také například posílala letáky „Pokud by přišla válka“, kde byly rady, co v takové situaci dělat. Vláda také vytvořila seznam soukromých podniků, které byly klíčové pro chod státu – mohlo jít o zbrojařské závody, ale třeba i mlékárny. Některým z nich pak zaplatila třeba výstavbu podzemních hal, aby mohly fungovat bezpečněji. Vznikl i seznam profesí nezbytných pro chod státu, jako například policistů,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.