Čína opět zavádí covidové lockdowny. Poprvé od dob začátků pandemie znovu uzavřela celou provincii, čtyřiadvacetimilionový Ťi-lin. Zákazy cestování, zastavená veřejná doprava, zavřené firmy a školy či práce z domova, to je realita i v mnoha městech mimo provincii, třeba v megalopoli Šen-čenu nebo v Lang-fangu, což je jakési obří předměstí Pekingu.

Několikatisícové denní přírůstky, které teď v Číně zaznamenávají, se v tak lidnaté zemi zdají být zanedbatelné. Čína ale dál razí strategii nulové tolerance covidu, která je ovšem v situaci, kdy se potýkáme s velmi nakažlivou variantou omikron, podle mnoha západních a také některých čínských expertů neudržitelná.

Proč na ní vedení země trvá, není jasné. Možná nechce přiznat chybu; čínská cesta měla být důkazem, že tamní systém je lepší než západní a s nákazou se vyrovná lépe. Ale nabízejí se i jiná vysvětlení: v proočkovanosti patří Čína sice k nejlepším státům, čínské vakcíny však nejsou moc účinné, a s uvolněním se proto čeká na dokončení vývoje první mRNA vakcíny domácí provenience a na dodávky západního léku paxlovid. Zahlcení nemocnic by bylo před podzimním sjezdem komunistické strany v očích vedení země katastrofou.

Podstatné je, že myšlenka totálního vítězství nad covidem, na kterou Čína vsadila, se ukázala jako příliš optimistická. Kvůli nulové toleranci je promořenost čínské populace zoufale malá – za celou dobu pandemie země přiznala pouze 126 tisíc nakažených, což je třicetkrát méně než v malém Česku. I když…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 941

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte