46_rozhovor_profimedia
Sergej Gurijev • Autor: Profimedia

Kdy jste byl naposledy v Rusku?

Opustil jsem zemi v roce 2013. Ale mezi lety 2016 –2019 jsem pracoval jako hlavní ekonom v Evropské bance pro obnovu a rozvoj, a díky tomu jsem měl diplomatickou imunitu a v Rusku jsem pak byl ještě třikrát. Od té doby ne.

Když jste se z exilu do Ruska pracovně vracel, bylo to již po ruské anexi Krymu. Vnímal jste, že je země nějak jiná, než jak jste si ji pamatoval?

Cestoval jsem pouze do Moskvy a zrovna tam to paradoxně bylo hezčí a čistší než dřív. Myslím, že já a můj tým jsme k tomu i trochu přispěli – pracoval jsem jako poradce pro opozičníka Alexeje Navalného, když kandidoval v roce 2014 na starostu Moskvy, a vláda převzala řadu kroků, které jsme v našem programu navrhovali. Zlepšila se například veřejná doprava, infrastruktura atd.

V roce 2013 jste Rusko opustil kvůli obavám o svoji svobodu a bezpečnost poté, co jste sepsal zprávu kritizující soud s oligarchou Michailem Chodorkovským. Předtím jste pracoval jako vlivný ekonomický poradce Dmitrije Medveděva, když byl prezidentem a premiérem, seděl jste v dozorčích radách velkých ruských společností atd. Čeho jste tehdy chtěl dosáhnout?

Chtěl jsem být ekonomem a univerzitním profesorem, byl jsem děkanem Nové ekonomické školy v Moskvě, což byla univerzita světové kvality. K tomu, aby taková instituce fungovala, potřebujete v Rusku mimo jiné soukromé peníze a vládní posvěcení,…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte