Guy Fawkes
Všechno má svůj začátek. (Guy Fawkes, 1570–1606) • Autor: Getty Images

Na monitoru se objevuje muž, na hlavě má kapuci, na tváři masku a zdeformovaným hlasem vysílá veřejný vzkaz Vladimiru Putinovi: „Tvoje tajemství už nebudou v bezpečí. Brzy pocítíš hněv hackerů z celého světa a mnozí budou zřejmě i z tvé země.“ Vzápětí jsou napadeny oficiální webové stránky ruského kanálu RT News a odvysílány na nich záběry z ukrajinských bojů doprovázené ukrajinskou hymnou. Od začátku bojů uběhl necelý týden, ale mezinárodní hackerská komunita, která si říká Anonymous, už stačila znefunkčnit web Kremlu a některé ruské vládní stránky. Kyberválečníci působící na digitální scéně už téměř dvě desítky let stáli i například za zveřejněním tajných depeší americké diplomacie v kauze WikiLeaks – ale masky, za nimiž se skrývají, mají mnohem delší historii.

Zcela na počátku stál anglický voják Guy Fawkes, neúspěšný atentátník na krále Jakuba I. Stuarta, jenž s ostatními spiklenci z řad katolických šlechticů chtěl jeho odstraněním vrátit na trůn katolického panovníka. Neúspěšná akce z roku 1605, při níž bylo cílem vyhodit do povětří parlament, je známá jako „spiknutí střelného prachu“. Fawkes je od těch dob v Anglii synonymem pro historické selhání, ale v moderní politické ikonografii má jeho namalovaná tvář mnohem pozitivnější vyznění – jako symbol boje proti tyranii. Přesně s takovým vyzněním se objevuje v komiksu Alana Moora a ilustrátora Davida Lloda V jako vendeta. První díl „manuálu pro vzpouru proti bezpráví“ vyšel v březnu 1982, před 40 lety,…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 448

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte