Kultura

Věčná agonie

Clive Barker vstoupil do hororu v době, kdy vrcholil boom zaměnitelných paperbacků, a nabídl tehdy extrémní a osobní vizi žánru. Jeho příběhy představovaly tu nejlepší definici tehdy se rodícího splatterpunku. Jinými slovy zkoumaly hranice tělesnosti a bizarní fyzickou destrukci i utrpení postav popisovaly jako až sexuální či mystickou zkušenost. Vrcholem je krátká novela The Hellbound Heart z roku 1986, kterou rok nato sám zfilmoval pod názvem Hellraiser. U příležitosti 25. výročí příběh vychází v novém překladu opět i česky. Symbolicky tak završuje renesanci zájmu o Barkerovu tvorbu, jejíž součástí je v posledních letech nová verze snímku Candyman a několik filmových projektů spojovaných právě s Hellraiserem.

Jeho antihrdinou je sebestředný požitkář Frank posedlý mystickým hlavolamem, který je mapou „rozmezí reálného a ještě reálnějšího“. Právě s jeho pomocí přivolá cenobity, teology Šrámu. Domnívá se, že mu poskytnou nevýslovné rozkoše. Jenže ty pro cenobity splývají s bolestí. Následuje věčná agonie, které může Frank uniknout, pokud dokáže znovu vytvořit své rozervané a do posledního nervu a obratle obnažené tělo. Pomoci se sháněním stavebního materiálu mu má bratrova manželka Julie, která začíná svádět náhodné oběti.

Knižní Hellraiser je krutý, nevystupuje v něm jediná kladná postava a nenabízí úlevu. Což je ostatně jeho leitmotivem. Frank existuje ve stavu nekončící extatické bolesti, Julie zase existenciální…

1_obalka_R1_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R1_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte