Joe Biden v průběhu kampaně tvrdil, že se stane pouze přechodným prezidentem, jakýmsi mostem mezi „starou“ a „novou“ Amerikou. Co přesně to znamená, o tom je možné spekulovat, dobrý příklad možná ale nabízí příchod kongresmanky Deb Haaland na ministerstvo vnitra.

Haaland je původní Američankou, patří do kmene Laguna Pueblo a mluví o sobě jako o příslušnici „35. generace obyvatel Nového Mexika“. Americké ministerstvo vnitra je zase symbolem bílého civilizačního záboru Ameriky: z něj se organizovalo vyhánění původních obyvatel, tady se sepisovaly nesrozumitelné smlouvy, odsud se řídí chod „indiánských záležitostí“. A ano, původní Američané nikdy neměli svého zástupce ani v řadách amerického kabinetu a v čele ministerstva, jež rozhoduje i o jejich záležitostech, už vůbec ne.

Příchod ženy, která již svým vzhledem jako by vypadla z klasického westernu, v němž nebojuje na straně bílých osadníků, vzbudil rozruch. Republikánští senátoři ji během schvalovacích slyšení obvinili z „radikalismu“. Deník The Washington Post interpretoval jako zástupné označení pro vnitřní etnický neklid bílých senátorů, na druhé straně kongresmanka Haaland zastává vyhraněné environmentální postoje, mluví s lehkou samozřejmostí o „matce zemi“ a je pro zastavení těžby fosilních surovin. Na otázku, jak nahradí příspěvky těžařských firem do škol v Novém Mexiku, kdysi nabídla výnosy z legalizace marihuany.

Přichází tedy s Bidenem radikální zvrat? Ne tak zhurta, Deb Haaland se totiž během zmíněných…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte