71A_repro Respekt
Nejsme mašiny. (hra Landlord’s Game)

Vydělat co nejvíce peněz, koupit všechny pozemky a nechat zbankrotovat ostatní, nebo se dohodnout a rozdělit pozemky mezi hráče tak, aby každý profitoval? Pravidla pro Monopoly dnes tvoří pouze první možnost. Nebývalo tomu tak ale vždy. Autorka hry The Landlord’s Game, která posloužila jako předloha pro Monopoly, Elizabeth Magie, totiž chtěla docílit právě druhé možnosti.

Druhá část pravidel zmizela nadobro a na jeden dlouhý čas zmizely i zásluhy, které Magie na vzniku slavné deskové hry měla. K tomu došlo, když koncept hry ve třicátých letech převzal a upravil Charles Darrow. Byla to přitom „Lizzie“, která hru vymyslela a o tři dekády dříve si ji nechala patentovat. Když 2. března 1948 zemřela, věděl to jen málokdo.

71B_foto The Brodix Publishing Company
Lizza Magie v roce 1892

Narodila se rok po občanské válce v roce 1866. Její otec James byl v té době výraznou postavou veřejného života. Proslul veřejnými diskusemi s Abrahamem Lincolnem, s nímž jej pojil odpor k otroctví. Kromě toho spoluvlastnil lokální časopis, byl zastáncem práv žen a neúspěšně se ucházel o politickou funkci.

Mládí ve stínu angažovaného otce Magie formovalo. Začala pracovat jako stenografka, ale – na rozdíl od většiny tehdejších žen – se neprovdala. Na obživu si vydělávala sama, stejně tak si pořídila své vlastní bydlení, což nebylo na poměry konce 19. století vůbec běžné. V jeden moment jí však plat přestal stačit na nutné výdaje. Tehdy si podala provokativní novinový inzerát, v němž propagovala…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte