Parlamentní strany se s největší pravděpodobností blíží dohodě o budoucí podobě volebního zákona, který by měl napravit neústavnosti dosavadní verze zrušené na počátku února Ústavním soudem. Ještě v pondělí to ale nebylo jisté. Vláda ten den schválila dvě alternativy volebního zákona, což podle ústavních právníků odporuje jednacímu řádu parlamentu; ten jasně říká, že „návrh zákona musí obsahovat přesné znění toho, na čem se má sněmovna usnést“ – a dvě podoby vládního návrhu to nesplňují. Byl to ale zatím poslední zádrhel v jednání o podobě budoucího přerozdělování volebních hlasů.

Vládní ANO a částečně i sociální demokraté se podle předkladatele zákona ministra vnitra Jana Hamáčka shodli spíše na variantě, že by Ústavním soudem vytýkanou neférovost dosavadního přepočtu hlasů odstranila přeměna Česka ve volební obvod jediný, kde by každá strana šla do voleb s dvousetčlennou kandidátkou. „Nicméně víme, že tuhle variantu nepodporuje ani opozice, ani Senát, tak jsme přišli s alternativou,“ vysvětluje Jan Hamáček. Druhá vládní varianta navrhuje zachovat současných čtrnáct volebních obvodů a doplňuje to přepočtem hlasů, který nezvýhodňuje ve volbách úspěšné strany – což byla hlavní výhrada Ústavního soudu.

„Varianta jednoho obvodu nemá u žádného dalšího volebního subjektu podporu.“

Tweetni to

Ve čtvrtek jednali o zákoně představitelé Poslanecké sněmovny a Senátu a komplikaci se dvěma variantami zřejmě vyřešili. „ANO je přesvědčeno, že jeden volební…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2872

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte