sebek

Pokud zadáte do vyhledávače slovo hemoroidy, bude počet výsledků jen asi sedmnáctkrát nižší, než když zadáte slovo vláda. Ponechám na uvážení každého, jak moc ta slova souvisí. Nepochybně je však pozoruhodné, jak časté je to téma. Říká se, že jeden prd je lepší než deset doktorů. Už brzy bude zřejmě i chytrý telefon schopen nás podle zvuku upozornit, že máme hemoroidy. Technologie hlasového rozpoznávání kráčí mílovými kroky.

Faraon měl svého proktologa, byť mu tehdy zřejmě ještě tak neříkali. Staří Římané měli zrcátko, kterým se onemocnění konečníku vyšetřovala. A my máme stejný problém, jehož výskyt bych mohl v době současného společenského i osobního napětí z vlastní lékařské praxe nazvat hemoroidálním boomem.

Statistika není nuda. V případě hemoroidů hlásí, že se objeví až u 70 procent lidí starších 30 let. Objev ještě nic neznamená, ale potíže má v dospělosti každý druhý. Dá se tedy říci, že svým příspěvkem dnes oslovuji polovinu čtenářů Respektu! Nejčastěji se hemoroidy vyskytnou mezi 45. a 60. rokem života, častěji ve vyspělých zemích. Genderově je to téma zatím vyvážené, jen v těhotenství je to až 85 procent všech žen, které zejména k jeho konci trpí. Ve zkratce jde o uzlovitě rozšířené, jinak běžné žilní pleteně v oblasti konečníku. Svědění, bolest a potíže s vyprazdňováním.

Prevence je dílem hygieny konečníku. Doporučuje se omýt po každé stolici. Její zbytky mohou dráždit a být příčinou, minimálně situaci zhorší. Lepší je voda vlažná až chladná. Trpíte-li…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 73

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte