„Je tu prostor pro různé teorie. Možná je život vzácný. Možná je běžný, na rozdíl od inteligence. Nebo je možná běžný i inteligentní život, ale technologie, která ho pozvedá, ho nakonec zahubí.“ Tohle není citát z bulletinu fanoušků sci-fi, takhle se v komentáři ve svém nejnovějším vydání zamýšlí nad mimozemským životem britský týdeník The Economist.

Anglosaský svět žije v těchto dnech v podstatě dvěma tématy. Koronavirem a také barvitým líčením nedávné téměř fatální srážky americké demokracie se stoupenci Donalda Trumpa. A vlastně ještě třetím, zájmem o možnost života mimo tuto planetu. Ten zjevně vyvolala čerstvě vydaná kniha astrofyzika Aviho Loeba Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life Beyond Earth (Mimozemšťan: První známky inteligentního života mimo naši planetu). Harvardský vědec v ní tvrdí, že podivný asteroid, který nedávno prolétl sluneční soustavou, lze nejlépe vysvětlit jako dílo mimozemské civilizace. The New Yorker problému věnoval text slovutné Elizabeth Kolbert, The New York Times se do tématu pustil v komentáři, The Guardian v rozhovoru. A The Economist věnoval mimozemšťanům texty hned tři.

Úvahy krouží kolem drtivé nepravděpodobnosti, že bychom v nepředstavitelně rozsáhlém vesmíru mohli být z nějakého důvodu skutečně sami. Zároveň žasnou nad tím, jak málo vlastně dnes zvedáme hlavu ke hvězdám, jak se celé otázce téměř automaticky vysmíváme a do jaké míry je pro vědce úvaha plynoucí tímto směrem v podstatě profesní sebevraždou. „Ve…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1869

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte