64_film tydne_foto Nordisk film
Rytíři spravedlnosti

DĚLNÍCI KULTURY

„Město funguje, když jej kolem sebe téměř nevnímáme. Když kvalita našeho života je natolik vysoká, že se nesetkáváme na každém kroku s bariérami, nebezpečím nebo hygienickými problémy.“ „Cyklistika je všeobecně městotvornější, protože není prostorově náročná. Je mylné říkat, že ve městě není prostor pro cyklisty.“ Takové pravdy, jež je třeba si neustále znovu připomínat, najdeme v nové knížce architekta Osamua Okamury Město pro každého. Vydal ji Labyrint, bez nadsázky geniálně ji ilustrovali David Böhm a Jiří Franta a nevypráví o architektuře, i když svým způsobem také: tenhle „manuál urbanisty začátečníka“ čtenáře učí vnímat a číst město jako celek, aby se jim v něm mohlo lépe žít.

Když člověk knížkou listuje, je to, jako by se procházel venku v ulicích. Tady narazí na řeku, tamhle na brownfield, kousek dál na něj vyskočí mrakodrapy, najednou je na parkovišti nákupního centra a heleme se, hned za vyloučenou lokalitou je dost chytře vyřešená hromadná doprava. Ke všem tématům Böhm a Franta vytvořili modelové situace z papíru, angličáků a všeho, co našli v ateliéru po ruce. Mimochodem včetně litinové sochy Astronaut od Pavla Brázdy, kterou dostali v roce 2012 coby cenu čtenářů časopisu Respekt v rámci Chalupeckého ceny – nyní ji virtuózní kreslíři umístili na centrální náměstí svého hypotetického města.

Jeho podoba je ale všem důvěrně známá. Ulice papírového města jsou plné vizuálního smogu, nesmyslných bariér a…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte