52-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ten údaj není tak banální, jak se může zdát. Česká společnost má za sebou už nepřetržitých třicet dva let života ve svobodě a prosperitě. A i když zdaleka ne všichni sahají po šampaňském, aby výročí oslavili, nelze popřít, že tak dlouhé období klidu pro vlastní rozvoj nedostala v novodobé historii českých zemí žádná generace. V souhrnu věcí, které si z něj odnášíme, nelze přehlédnout sílící pocit, že dobré časy nemusí trvat věčně, zvlášť když budeme dělat chyby. K tomu přispěl i končící rok 2021, který namíchal směs skepse s nadějí po čerstvém vládním střídání.

Naši kverulanti

I letos byla dominantní událostí koronavirová pandemie. Navzdory loňským představám se nákazu nepovedlo zastavit, protože virus vytváří nové mutace. Veřejný prostor navíc pohltily spory o očkování a nečekaná vlna nedůvěry k tomu, co jsme považovali za jeden z pilířů našeho racionálního světa, a sice k vědeckým poznatkům, a také ke zpravodajským médiím, která se snaží tyto vědecké poznatky zprostředkovat. Společností prostupuje konfliktní atmosféra, jejíž hloubku ukáže teprve budoucnost. To platí i o dalších problémech spojených s covidem, jako je následek dlouhého výpadku školní docházky nebo množící se psychické problémy u dětí.

Česko se však letos nepotýkalo jen se samotnou pandemií. Do kategorie problémů, jejichž důsledky ukáže čas, patří i vliv covidu na národní hospodářství. Rostoucí dluh a vysokou inflaci doplňuje drahá energie, která neblaze dopadá na mnoho rodin. Růst cen přitom…

1_obalka_R51_52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R51_52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte