Petr Uhl byl statečný a zásadový muž, píší lidé, kteří jej znali. Zejména ten první přívlastek je v Česku ceněn, protože tu panuje obecná představa, že odvahy je ve zdejší kotlině nedostatek a vždycky byl. Není to zdaleka pravda, jen je její vnímání často zkreslené. Odvaha bývá často vedlejším produktem přesvědčení, že je pro společnost nutné vykonat něco dobrého a prospěšného. Takového přesvědčení byl Petr Uhl plný od mládí a jeho idealismus musí ocenit i ten, kdo má na dobro pro společnost úplně jiný názor. On se každopádně kvůli své představě spravedlnosti a svobody dokázal v roce 1969 postavit přicházející normalizaci, veřejně coby mladý revolucionář vybízel ke vzdoru vůči totalitárnímu režimu a dostal za to čtyři roky kriminálu.

Po propuštění měl volbu. Mohl se pokusit o emigraci, mohl se stáhnout a mlčet, ale jeho zásady mu říkaly, že musí dál prosazovat věci prospěšné pro společnost. Právě jeho zásadovost, přesvědčení, že není jiné cesty, musely zákonitě přinést odvahu. Jinak řečeno sílu překonat obavy, že jej komunistický režim bude nadále ničit, že mu bude hrozit ztráta svobody, že jeho děti budou mít kvůli jeho jednání problémy. Petr Uhl to nenazýval odvahou, jen u sebe ze zásady nechtěl a nemohl tolerovat nestatečnost – aspoň tak to říkal v publikovaných rozhovorech. Takže mu nezbylo než konat tak, že jeho jednání můžeme nazývat odvahou.

Obecně se říká, že odvaha je umění potlačit strach, což není jednoduché, protože strach je v podstatě instinkt, který nám…

1_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte