V 5.30 a bez snídaně jsem se vyplížil ze spící domácnosti. Pak hodina cestování veřejnou dopravou, autem by to bylo ještě horší. Poslední dva kilometry jsem si užil na sdíleném kole, hned poté však už jen první repetitivní úkony. Budil jsem pacienty, ptal se na nesmysly a tytéž zapisoval do ranní vizity. Před osmou jsem si odskočil na „hulák“ od šéfa, což je až na výjimky standardní zahájení dne na chirurgických odděleních. Pouze dvakrát týdně pak kreativní práce na sále. Jinak neustálé zdrhání od administrativy k pacientům, kteří jsou na vší té práci nejzajímavější a nejpotřebnější.

Noční služby. Střih. Ráno vstanu v 6.00. Pomazlím se se starším synem. Pak láskyplně přebalím první podělanou plínu tomu nejmladšímu. V 7.00 snídáme. Potom školka, když se nám chce. Anebo ven, hry, příroda, vzduch, spánek, oběd, hry, příroda, vzduch. Jistě, mezitím často dost na nervy, další podělaný plíny, kašlíček, rýmička. A všemu pracovnímu jsem taky nezdrhnul. Sice ne chirurg, ale stále trochu doktor, po večerech, po nocích. A žena zpět v práci. Otcovská dovolená.

V březnu 2021 firma McKinsey publikovala průzkum, ve kterém se zaměřili na otcovskou dovolenou. Jedna ze čtyř Američanek totiž částečně anebo úplně opustila své zaměstnání kvůli rodině. Covid. A tak si výzkumníci položili otázku, zda není podpora otcovské náhodou přesně to, co by mohlo tento trend zvrátit? Já si pokládám ještě důležitější otázku: Není to náhodou zdravé? Devadesát z celkově 187 zemí světa placenou otcovskou…

1_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte