64_serial tydne_foto apple tv
Cvokař odvedle

DĚLNÍCI KULTURY

Na vesměs nadšeneckém serveru Klackoviště.cz vyšel minulý týden mimořádný text. Autorky se v něm pustily do kritiky magazínu Heroine, který se označuje za feministický. Reklama a spolupráce, jež jsou na webu i v časopise přítomné, jsou podle nich často v přímém rozporu s touto charakteristikou. Tím pádem se z přívlastku feministický stává jen PR slovo – jakési divadlo ukazující „feminismus v područí trhu“.

Jistě, v žádném případě nejde jen o tento časopis. Média se podobných věcí dopouštějí často. Neúnavným užíváním vyprázdněných frází jako „future is female“ nebo glorifikací žen ve vedoucích funkcích či fetišizací političek, které „to konečně dokázaly“, feminismus jako takový skutečně redukují na služku systému. Ženami na vrcholových pozicích managementu to ale nezačíná ani nekončí – nejde jen o vyrovnané zastoupení ve firmách, úspěch dosažený dravostí, dříve téměř výhradně přisuzovaný mužům, a podmanění si byznysového světa. Feminismus totiž nejsou pouze individuální cíle, ale zejména soustavný boj s nespravedlností a strukturálním znevýhodněním, s nímž se nejen ženy denně potýkají. Autorky článku konstruktivně otevřely debatu, která v českém prostředí stále chybí. Zkouší vrátit feministické přístupy mezi lidi, zpátky k sociální spravedlnosti. Upozorňují na to, že jsou často znásilňovány korporátním newspeakem o girlboss empowermentu a prorážení skleněných stropů – ten však nikoho nespasí. Může pomoct manažerkám „pořádně se do toho opřít“, ty…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte