Vláda Petra Fialy je hotová, má většinu ve sněmovně pro to, aby získala důvěru, a může začít vládnout. Jak se však zatím zdá z výroků Miloše Zemana, tak rychle to nepůjde. Prezidentovi se nelíbí jedno jméno v seznamu ministrů, které mu minulý týden do Ústřední vojenské nemocnice budoucí premiér přinesl (spekuluje se o pirátském nominantovi na ministra zahraničí Janu Lipavském). Ústava přitom – podle právních expertů jasně a nedvojznačně – říká, že prezident nemůže premiérovi mluvit do složení jeho vlády, až na výjimečné situace, jako je například stav, kdy kandidát na ministra je v kómatu nebo například ve vězení, takže nemůže vykonávat ministerskou funkci.

Není to poprvé, kdy se Miloš Zeman snaží změnit finální nominaci. V roce 2019 odmítl i přes návrh tehdejšího premiéra Babiše odvolat ministra kultury Antonína Staňka, což na dva měsíce vytvořilo ústavní krizi. O rok dříve Zeman zase nejmenoval ministrem zahraničí Miroslava Pocheho a na jeho místo musel přijít „náhradník“ Tomáš Petříček (všichni z ČSSD). Andrej Babiš se ve všech zmíněných případech odmítl prezidentovu protiústavnímu chování bránit, ustoupil mu a nevyužil nástroj k prosazení svých pravomocí – tzv. kompetenční žalobu (v úvahu ještě přichází ústavní žaloba na prezidenta pro hrubé porušení ústavy, která by ale musela mít podporu tří pětin v obou komorách). Tento podzim vše může být jinak: Petr Fiala už avizoval, že si za všemi navrženými kandidáty stojí, a je proto pravděpodobné, že kompetenční žalobu v…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 550

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte