Přestože je listopad v plném proudu a někteří z nás si už chystají lyže či snowboardy a nemohou se dočkat, až vyrazí na hory, počasí zatím zimu připomíná jen částečně. I minulý týden přinesl několik slunečných dnů prozářených slunečním svitem. Nechme se tedy inspirovat slunečnou oblohou a připomeňme si rozdíly mezi pojmy „slunečný“, „slunný“ a „sluneční“.

Tato trojice slov má stejný základ, ale zatímco první dva pojmy jsou přídavná jména tvrdá a skloňují se podle vzoru „mladý“, třetí výraz patří mezi přídavná jména měkká a skloňuje se podle vzoru „jarní“.

Slovo „sluneční“ se vztahuje k podstatnému jménu „slunce“, a to ve významu „nebeské těleso“, například „sluneční paprsky jsou paprsky vysílané sluncem“, „sluneční baterie přeměňuje energii slunečního záření v energii elektrickou“, „Sluneční soustava je soustava planet, jejímž středem je Slunce“. Adjektivum „sluneční“ se spojuje s řadou dalších slov, jako je „světlo“, „skvrna“, „hodiny“, „teplo“, „jas“, „úpal“ apod.

Přídavné jméno „slunečný“ je sice také odvozené od „slunce“, ale v odlišném významu – jde o světlo a teplo vysílané tímto nebeským tělesem, znamená tedy „sluncem prozářený“. „Včera byl slunečný den“, „slunečná stráň je místo prohřívané slunečním teplem“, „dovolená v bulharském letovisku Slunečné pobřeží“, „slunečné počasí“ „slunečné léto“ atd.

Synonymem k adjektivu „slunečný“ je výraz „slunný“, obě slova lze tedy vzájemně zaměňovat, v úzu ale mírně převažuje první tvar.

„Slunečný“ i „slunný“ mají –…

1_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte